V I A N N A C L O U D

ViannaCloud

سامانه آموزش الکترونیکی

استفاده از کلاس آنلاین به معنی داشتن سامانه آموزش مجازی در مراکز آموزشی نیست لطفا اشتباه نکنید!

 

سامانه آموزش مجازی واژه یا اصطلاحی است که در چند سال اخیر بیشتر در دانشگاه ها و مراکز آموزشی مورد استفاده قرار گرفته است. با پیشرفت تکنولوژی مدت هاست که جوامع پیشرفته به سمت آموزش مجازی حرکت کرده اند آنها درک کرده اند که باید از این پیشرفت برای یادگیری استفاده کنند. وقتی همه افراد به اینترنت دسترسی دارند و بیشتر لحظات زندگی را از سیستم های کامپوتری،موبایلت و تبلت استفاده می کنند چرا نباید این استفاده بهینه شود و یادگیری و آموزش جایگاه بیشتری را در زمان مصرف از اینترنت داشته باشند.

آموزش مجازی چیست؟

آموزش مجازی به فعالیت هایی که در جهت یادگیری و آموزش در بستر اینترنت و تحت وب انجام شود اطلاق می شود. سال هاست که همه از آموزش مجازی برای آموزش استفاده می کنیم، همان زمانی که برای یادگیری زبان، لوح های فشرده ای را تهیه می کردیم تا بتوانیم در خانه آموزش ببنیم. چون به دلیل محدودیت هایی که داشتیم چه از نظر زمانی و  چه از لحاظ اقتصادی امکان حضور در کلاس های حضوری را نداشتیم.

آن زمان همه به راحتی به موبایل، تبلت، لپ تاپ و حتی کامپوتر دسترسی نداشتیم. و در آن زمان بهترین گزینه برای یادگیری استفاده از همان لوح های فشرده بوده است.

با پیشرفت های چشمگیری که در دنیای فناوری اطلاعات صورت گرفته است، دیگر لوح های فشرده به تنهایی جوابگو نیازهای آموزشی ما نیست. به همین دلیل ، متخصصان در حوزه فناوری اطلاعات و برنامه نویسان برای ایجاد تغییر در روند آموزش، سامانه ای را طراحی و تولید کردند با نام

که یادگیری را دچار تحول کردند.

سامانه آموزش مجازی چیست؟

یک پلتفرم یا یک نرم افزار آموزش مجازی که می تواند از صفر تا 100 برگزاری یک دوره آموزشی با کمک آن انجام داد. این پلتفرم بستری را فراهم می کند که مدرس و فراگیر در تعامل با یکدیگر قرار می گیرند تا فرآیند آموزش به خوبی پیش رود. سامانه آموزش مجازی با هدف ایجاد ابزار های بیشتر برای مدرس و فراگیران طراحی و تولید شده است.

بیشتر افراد و خصوصا مدرسان تصور می کنند که این بستر با هدف حذف مدرس ایجاد شده است اما واقعیت چیز دیگری است، اگر مدرس در این سامانه فعالیت نداشته باشد عملا آموزش مجازی صورت نگرفته است. چون مبنای هر آموزشی را مدرس و معلمان رقم می زنند. پلتفرم آموزش مجازی با ایجاد ابزارهای مناسب تلاش می کند تا با ایجاد فضای دوسویه امکان تعامل بین فراگیران با مدرس بیشتر شود.

در این سامانه ویژگی های قرار گرفته از جمله :

 •  ثبت نام از فراگیرانی که تمایل دارند در یک دوره آموزشی شرکت کنند.
 • تعریف دوره و دپارتمان های لازم به ازاء درس و دوره های متفاوت
 • ارائه محتوای آموزشی برای زمانی که قرار نیست کاربران بصورت همزمان وارد یک دوره آموزشی شوند.
 • ایجاد و تعریف تمرین، تکلیف و پروژه برای هر درس
 • کلاس آنلاین برای زمانی که مدرس و فراگیر قرار است بصورت همزمان در سامانه آموزش مجازی حضور یابند.
 • طراحی مسیر یادگیری الکترونیکی بر اساس قابلیت های موجود در سامانه
 • ایجاد و برگزاری آزمون آنلاین و الکترونیکی
 • گزارش گیری از فعالیت ها فراگیران
 • و …..

کلاس آنلاین چیست؟

نرم افزاری است که بر اساس آن مدرس و فراگیر در یک زمان مشخصی وارد سامانه کلاس مجازی می شوند و در یک کلاس آموزشی شرکت می کنند. در این سامانه قابلیت هایی برای برگزاری یک کلاس آنلاین وجود دارد.

 • انتقال صدا و تصویر
 • اشتراک گذاری فایل های متنی و ویدیویی
 • قابلیت به اشتراک گذاشتن صفحه دسکتایپ، صفحه یا اپلیکیشن های باز بر روی موبایل یا کامپوتر
 • امکان استفاده از تخته وایت برد تحت وب سازگار با قلم نوری
 • امکان چت بین فراگیر با مدرس و یا فراگیر با فراگیر
 • ایجاد نظرسنجی
 • امکان گروه بندی کلاس برای انجام فعالیت مجزا
 •  کلاس آنلاین به تنهای آموزش مجازی محسوب نمی شود!

چرا ما می گویم کلاس آنلاین به تنهایی کافی نیست؟

چرخه یادگیری و آموزش دارای ارکانی است، تا تمامی این ارکان در کتار هم قرار نگیرند نمی توان اذهان کرد که فرآیند آموزش سپری شده است. درست است که کلاس آنلاین بستری را فراهم می کند تا مدرس و فراگیر بتواند با هم بصورت زنده با هم در تعامل باشند، در قسمت های بالا نیز به قابلیت های این سامانه اشاره کردیم اما آیا کلاس مجازی به تنهایی می تواند جوابگو آموزشی یادگیرنده قرار گیرد.

در کلاس آنلاین چطور می توان فعالیت های آموزشی فراگیران را رصد کرد. به سوالات و نیازهای آموزشی بعد از اتمام کلاس های آنلاین پاسخ داد. مدرس برای آگاهی از اثربخشی دوره های آموزشی و سنجش میزان یادگیری فراگیران چطور می تواند به تنهایی از کلاس آنلاین استفاده کند در صورتی این سامانه قابلیت برگزاری آزمون بصورت آنلاین را ندارد.

تمامی موارد بالا را گفتیم یا با دلیل به شما بگویم که مرا چرا معتقدیم کلاس آنلاین به تنهایی کافی نیست و مراکز آموزشی نیاز اساسی به راه اندازی سامانه آموزش مجازی دارد تا بتوانند به تمام نیاز های آموزشی مدران و فراگیران پاسخ دهند.

 

 

Related Post

Leave a Comment

Viana-Logo-(www.norvan.png64

ویانا راهکار ابری آموزش مجازی

تمامی حقوق برای شرکت فناوران اطلاعات وستا محفوظ است

با ما در ارتباط باشید

ایمیل: Info@ViannaCloud.ir
تلفن: 88285422-021 الی 25
فکس: 89776370-021
کدپستی: 1446666953